zacisze pod śmielcem

Weekend w Karpaczu – Co warto zobaczyć przez weekend?

|

Karkonosze to przepiękne pasmo górskie, którego cudów nie sposób odkryć w kilka dni. Zamierzasz spędzić weekend w Karpaczu? Podpowiemy Ci, jakie miejsca warto zobaczyć, żeby zasmakować atmosfery tego regionu w tak krótkim czasie.

1. Wyprawa na Śnieżkę

Jak zapewne wiesz, Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy. Można powiedzieć, że jest ona dość kapryśna, bo anomalie pogodowe na szlaku są tam codziennością. Turyści często zmieniają strój po kilka razy, zanim dotrą na szczyt, dlatego najlepiej ubrać się warstwowo.

śnieżka

2. Kolejka Zbyszek

Jeśli nie w smak Ci w ciągłe dokładanie i ściąganie rozmaitych warstw odzieży, możesz wybrać się na Śnieżkę kolejką. Kolejka Zbyszek nie dowiezie Cię co prawda na sam szczyt, ale z jej pomocą znajdziesz się na Kopie. To niewielka wyniosłość pod Śnieżką, z której do miejsca docelowego dojdziesz w ok. 45 min.

kolejka zbyszek

Planujesz wyjazd w Karkonosze? Zadbaj o komfortowy nocleg.

Wybierz dogodny termin i podaj liczbę osób. Po kliknięciu „szukaj” nasz system pokaże Ci wolne terminy.

3. Dziki Wodospad

Jeżeli będziesz już u podnóża kolejki, nie możesz pominąć Dzikiego Wodospadu. Spiętrzone wody rzeki Łomnicy zasługują na chwilę uwagi i pamiątkowe zdjęcie.

4. Kościół Wang

Uwielbiasz górskie wędrówki i kiepska pogoda nie jest Ci straszna? W takim razie możesz spokojnie wyruszyć na Śnieżkę szlakiem niebieskim spod Świątyni Wang. Przy okazji będziesz mógł podziwiać ten drewniany kościół, który uchodzi za jeden z najstarszych w Polsce, wykonanych z tego materiału. Niech Cię nie zmyli jego azjatycki wygląd. Nazwa też kojarzy Ci się ze wschodem? To mamy dla Ciebie niespodziankę, bo Świątynia Wang pochodzi z Norwegii. Stamtąd też przybyła do naszego kraju drogą morską. Brzmi nieprawdopodobnie, prawda?

Świątynia Wang znajduje się tuż przy bramie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest ona zatem idealnym punktem wyjścia do wędrówek.

Świątynia Wang

5. Dom Śląski

Na Kopie możesz nieco odpocząć i się ogrzać. Czeka tam na Ciebie Dom Śląski, górskie schronisko, w którym możesz także coś przekąsić przed dalszą częścią wyprawy.

Z Domu Śląskiego na Śnieżkę możesz dotrzeć dwiema trasami. Jedna z nich jest nieco trudniejsza, dlatego są na niej łańcuchy. Drugą charakteryzuje większa łagodność. Prowadzi ona dookoła Śnieżki. Korzystając z tej opcji, wejdziesz jednak na teren czeskich sąsiadów.

6. Stacja meteorologiczna

Na szczycie góry znajdują się znane wszystkim z widokówek spodki. To nic innego jak stacja meteorologiczna, czyli bardzo istotny element systemu prognozowania pogody.

Na Śnieżce można podziwiać też zabytkową kaplicę Św. Wawrzyńca i przepiękną panoramę Karpacza. Dobra wiadomość dla głodomorów! Przed zejściem w dół można posilić się w czeskiej restauracji.

7. Skwer Śladów Zdobywców

Będąc w Karpaczu, nie sposób pominąć spacer deptakiem, który znajduje się w centrum. To właśnie tu, na Skwerze Śladów Zdobywców można przekonać się, dlaczego Karpacz nazywany jest miastem himalaistów. Co tutaj znajdziesz? Odlewy butów znanych ludzi gór, takich jak np. Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Artur Hajzer czy Maciej Berbeka. Odlewy te, niczym z alei gwiazd wykonane zostały z brązu. Pomysłodawczynią była Magda Siemaszko-Arcimowicz, gospodyni znanego schroniska Samotnia.

8. Zjeżdżalnia Grawitacyjna

Nieopodal deptaka, na którym możesz podziwiać odlewy butów himalaistów, znajdziesz tor bobslejowy Alpine Coaster. Jest on czynny cały rok, co jest świetną wiadomością dla miłośników dobrej zabawy. Długość podjazdu wynosi 240 m, a zjazdu aż 800 m. Ale jazda, prawda?

9. Park przy Zaporze na Łomnicy

W pobliżu wymienionych powyżej atrakcji znajduje się też Park przy Zaporze na Łomnicy. Zapora to miejsce zapewniające bezpieczeństwo okolicznym mieszkańcom. Ochroniła miasto m.in. przed powodzią tysiąclecia. Zapora powstała z bloków granitowych, a jej długość wynosi 105 m. To wspaniałe miejsce na krótki spacer po okolicy.

W parku spotkasz także Ducha Gór. Spokojnie, nie musisz się go obawiać. Jego postać była natchnieniem do powstania licznych legend, dzieł literackich i obrazów. Mówi się, że Duch Gór prawdopodobnie był inspiracją Tolkiena, który mógł wzorować się na nim, tworząc Gandalfa. Czy rzeczywiście Duch Gór jest podobny do postaci z „Władcy Pierścieni”? Wybierz się do Parku przy Zaporze na Łomnicy i przekonaj się sam.

10. Karkonoskie Tajemnice

Zainteresował Cię temat Ducha Gór? Chcesz stanąć z nim twarzą w twarz? Odwiedź koniecznie Karkonoskie Tajemnice. To niezwykłe miejsce, które trzeba zwiedzić, spędzając weekend w Karkonoszach. Dlaczego? Ta podziemna ekspozycja zaskoczy Cię swoim przekazem, a jej interaktywna forma sprawi, że poczujesz się, jakbyś przedostał się do innej krainy. Całość jest owiana tajemnicą i ma naprawdę niebanalny klimat.

Zwiedzając wystawę, dowiesz się kim był Władca Tatr, a także Liczyrzepa i co ma on wspólnego z Duchem Gór. Wiesz, co czyni to miejsce niezwykłym? Fakt, że angażuje ono wszystkie zmysły turystów. Nie tylko zobaczysz tam ekspozycje, grę kolorów, ale własnymi rękami dotkniesz tego świata.

Nad Karkonoskimi Tajemnicami pracowali doceniani w kraju artyści, tacy jak malarz Dariusz Miliński, czy ilustrator i grafik Igor Morski. Dzięki temu możesz podziwiać wystawę na światowym poziomie. Myślisz, że przesadzamy? Otóż nie! Karkonoskie Tajemnice zostały docenione nawet przez National Geographic. To chyba coś znaczy?

11. Muzeum Sentymentów w Kowarach

To niezwykłe miejsce, które przypomni Ci czas spędzony w rodzinnym domu lub przywiedzie na myśl wizyty u ukochanej babci. Dlaczego? Bo to muzeum, w którym znajdziesz przedmioty z czasów PRL. Wiesz, co to pralka Frania lub jak wygląda kredens z dawnych lat? A może nie masz pojęcia, czym jest w ogóle kredens? Jeśli tak, koniecznie wybierz się do Muzeum Sentymentów. Możesz tam także wypożyczyć rower Wigry i się nim przejechać. Te czasy już nie wrócą, więc to bezcenne doświadczenie.

Weekend w Karpaczu – Podsumowanie

Jak widzisz Karkonosze to pasmo, które oferuje wiele atrakcji turystycznych. Nie sposób w jeden weekend zobaczyć wszystkiego, ale powyższe propozycje wprowadzą Cię klimat Karpacza. Jak się przekonasz, nie bez powodu jest on nazywany perłą Karkonoszy.