zacisze pod śmielcem

14 najlepszych atrakcji turystycznych w Karkonoszach

|

Karkonosze to jeden z najbardziej malowniczych regionów w Polsce. Wybierasz się w te okolice? Poznaj najlepsze atrakcje turystyczne w Karkonoszach. Dzięki temu odwiedzisz najciekawsze miejsca i niczego nie pominiesz.

Niech numeracja Cię nie zmyli – to nie jest ranking. To lista najlepszych atrakcji w Karkonoszach. Każda z poniższych atrakcji jest wyjątkowa.

1. Śnieżka

Będąc w Karkonoszach, warto zdobyć ich najwyższy szczyt, jakim jest Śnieżka. Prowadzi do niego kilka szlaków, które różnią się od siebie m.in. poziomem trudności.

Kiedy dostaniesz się już na miejsce, Twoim oczom ukażą się dobrze znane z widokówek i fotografii spodki. To właśnie w nich mieści się Obserwatorium Meteorologiczne.

Co jeszcze znajdziesz na Śnieżce? Kaplicę Św. Wawrzyńca, która jest czynna dla pielgrzymów od końca XVII wieku.

Planujesz wyjazd w Karkonosze? Zadbaj o komfortowy nocleg.

Wybierz dogodny termin i podaj liczbę osób. Po kliknięciu „szukaj” nasz system pokaże Ci wolne terminy.

2. Złoty widok

Jeśli lubisz punkty widokowe, odwiedź też Złoty Widok. Zobaczysz z niego pasmo Karkonoszy, które zapiera dech w piersiach. Taras zabezpieczony został barierkami. Platforma widokowa wyposażona jest także w leżaki, na których zrelaksujesz się, oglądając góry.

3. Czarujące wodospady i strumienie

Karkonosze można nazwać królestwem wodospadów. Po polskiej stronie tych pięknych gór znajdują się spadki wody, takie jak:

  • Wodospad Podgórnej
  • Wodospad Kamieńczyka
  • Wodospad Szklarki

Wielu turystów przybywa w te okolice specjalnie, żeby podziwiać te dzieła natury. Niektórzy odpoczywają przy wodospadach, wsłuchując się w relaksujący szum wody podczas przerwy w dłuższej wędrówce.

Warto zobaczyć też Dziki Wodospad, który od pozostałych różni się tym, że nie jest dziełem przyrody. Jest wytworem ludzi, ale nie odbiera mu to ani trochę uroku.

Karkonosze to również królestwo strumieni, które wyglądają jak z bajki.

Strumień w Karkonoszach

4. Ruiny zamku Bolczów

Warownia pochodząca z XIV wieku to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Na miejsce prowadzi malownicza ścieżka przez las, a po wędrówce wśród drzew można odpocząć przy ognisku lub rozłożyć kocyk i coś przekąsić.

Zaletą zamku jest to, że obiekt czynny jest 24 godziny na dobę, a jego zwiedzanie jest zupełnie darmowe.

5. Zamek Księcia Henryka

Pozostając w tematyce zamkowej, miejscem wartym odwiedzenia jest też Zamek Księcia Henryka, do którego prowadzą 3 szlaki. Po dotarciu na miejsce można obserwować panoramę Karkonoszy. Z góry widać także miejscowości, które znajdują się w pobliżu.

6. Zagroda Edukacyjna

Jesteś miłośnikiem geologii? W takim razie Sudecka Zagroda Edukacyjna jest obowiązkowym punktem na mapie Twojej wycieczki w Karkonoszach. Nie lubisz nauk o Ziemi? Być może to miejsce zmieni Twoje podejście i zafascynuje Cię tą dziedziną nauki.

Tu w bezpiecznych warunkach przeżyjesz trzęsienie ziemi, a nawet zajrzysz do wulkanu, by poznać jego tajemnice.

Będąc w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej, nie sposób odpuścić wizytę w Ekomuzem Rzemiosła, które się tam znajduje. Zarówno mali, jak i więksi turyści mogą uczestniczyć w interesujących zajęciach pobudzających ciekawość.

7. Świątynia Wang

Kościół Wang to budynek, z którym wiąże się niezwykła historia. To miejsce znane w całych Karkonoszach, nie tylko dlatego, że jest jednym z najstarszych kościołów w kraju wykonanym z drewna.

Co jest w tej świątyni zaskakującego? To, że nie została wybudowana w Polsce, lecz w Norwegii, a do naszego kraju trafiła dopiero po latach.

Świątynia Wang

8. Multimedialne Muzeum Karkonoszy

Skoro już jesteś w Karkonoszach, dobrze byłoby dowiedzieć się, jak one powstały. Masz już dosyć nudnych wystaw w tradycyjnych muzeach? To muzeum Cię nie rozczaruje.

Przez kilka sali tematycznych przeprowadzi Cię przewodnik wirtualny, a informacje, które Ci przekaże, są tak ciekawe, że zainteresują nawet dzieci.

9. Park bajek

Bajkowy park w Karpaczu to nie lada gratka, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Możesz odwiedzić tutaj chatki swoich ulubionych bohaterów z dzieciństwa, np. Czerwonego Kapturka, Pinokia. Na terenie obiektu nie zabrakło placu zabaw, w którym młodsi turyści mają okazję poszaleć, żeby opiekunowie mogli nieco odpocząć.

Całość nie tylko bawi, ale i uczy. Przybywający mogą poznać często spotykane w lasach kraju grzyby.

10. Park Linowy

Spacery po górach to dla Ciebie zbyt mała dawka ruchu? Potrzebujesz więcej wysiłku? Twoje oczekiwania spełni park linowy, który jest czynny przez cały rok. Znajdziesz tu trasy dla dorosłych, ale też ścieżki dostosowane do umiejętności młodzieży, a nawet małych dzieci.

11. Karkonoskie Tajemnice

Będąc w pobliżu Śnieżki, warto zahaczyć o Karkonoskie Tajemnice, które znajdują się w pobliżu. To nowe miejsce na mapie Karkonoszy, ale cechuje się ogromnym potencjałem. Dowodem na to jest zwycięstwo w plebiscycie organizowanym przez National Geographic Traveler.

Odwiedzający mogą zapoznać się z legendami i ciekawymi historiami dotyczącymi regionu. Mają okazję posłuchać o ziołolecznictwie i magii.

Wystawa nie służy tylko do oglądania, ale wymaga od zwiedzających aktywności.

W połączeniu z oświetleniem, dźwiękami i zapachami sprawia to, że ekspozycję można chłonąć wszystkimi zmysłami i nie ma tam miejsca na nudę.

12. Park Fauny i Flory Słodkowodnej

Spacerowałeś kiedyś po dnie stawu? Jeśli nie, to teraz masz okazję. Wystarczy, że odwiedzisz Mysłakowice i park, z którego słyną.

Na miejscu Twoim oczom ukażą się ogromne makiety. Czego możesz się spodziewać? Zobaczysz ważkę, pająka i gigantycznego pstrąga.

13. Pałac na wodzie

Lubisz pałace? W Karkonoszach znajdziesz ich całe mnóstwo. W Staniszowie znajduje się jednak pałac wyjątkowy. Co go wyróżnia na tle pozostałych budynków? Wokół niego roztacza się nie tylko przepiękny ogród, ale też staw.

Na miejscu znajdziesz restaurację, w której zjesz królewski posiłek w bardziej nowoczesnej wersji.

14. Świat kolejek

Karpacz oferuje swoim turystom wejście do krainy pociągów. Znajdziesz w niej makiety przeznaczone do oglądania, ale i elementy, którymi możesz sterować. Świat kolejek to miejsce rozrywki, gier i zabawek, które ochoczo kupują modelarze. Na terenie atrakcji skorzystasz też z punktu widokowego.