Spacerowanie po górach latem, a wędrowanie górskimi szlakami zimą to dwie różne rzeczy. W trudnych warunkach zimowych droga, którą pokonałeś w wakacje, może się okazać nie do przejścia.
Czy to oznacza, że musisz odpuścić ferie zimowe w górach? Oczywiście, że nie! Wystarczy, że odpowiednio się wyposażysz i będziesz postępować roztropnie.
Nie wiesz co zabrać ze sobą w góry zimą? Poniżej kilka podpowiedzi. Skorzystaj z nich i baw się dobrze na szlaku.
Pamiętasz ze swojego dzieciństwa, jak mama lub babcia ubierały Cię na cebulkę? Ten sposób idealnie sprawdzi się w trudnych górskich warunkach.
Co zatem na siebie założyć, żeby nie zmarznąć i zarazem czuć się komfortowo?
Przygotuj 3 warstwy odzieży.
Pierwsza, przylegająca bezpośrednio do ciała warstwa to bielizna termoaktywna. Jej wybór na rynku jest obecnie bardzo szeroki.
Jeśli jesteś miłośnikiem naturalnych tkanin, możesz zdecydować się np. na wełnę z merynosów.
Materiał nie ma dla Ciebie większego znaczenia? Wybierz bieliznę syntetyczną, która równie dobrze spełni swoje zadanie.
A właśnie, jakie jest jej zadanie? Bielizna termoaktywna ma odprowadzać wilgoć. Dzięki tej funkcji Twoje ciało pozostanie suche. Myślisz o założeniu bawełnianego podkoszulka?
Niestety bawełna w tym wypadku się nie sprawdzi. Dlaczego? Bo gromadzi ona wilgoć i jej nie uwalnia. Efekt to mokra i zmarznięta skóra, czyli pierwszy krok do przeziębienia.
Myślisz, że zaszła jakaś pomyłka? Powyżej już o tym czytałeś? Nic bardziej mylnego. Ten podpunkt dotyczy odzieży termicznej, a nie termoaktywnej. To nie jest to samo!
Bielizna termiczna pełni zupełnie inną funkcję, mianowicie zapewnia Ci ciepło, ale uwaga. Działa w ten sposób tylko wtedy, gdy jesteś aktywny, czyli się poruszasz.
Często wybieranymi ubraniami termicznymi są polary i inne sztuczne materiały, choć można spotkać też części garderoby z włókien naturalnych.
Zewnętrznym elementem odzieży, którą koniecznie trzeba mieć w górach zimą, jest kurtka.
Kurtki przeznaczone do górskich wędrówek po zaśnieżonych szlakach powinny być wiatroodporne i wodoodporne. Świetnie sprawdzają się ubrania softshellowe.
Jeśli warunki są trudne, powinieneś rozważyć założenie spodni z membraną.
Buty w których wędrujesz po górach zimą, muszą być dopasowane nie tylko do Twojej stopy, ale i do warunków, jakie panują na szlaku.
Jeśli zamierzasz pokonywać łatwe, niewymagające trasy, zdecyduj się na wysokie buty, do których nie nasypie Ci się śnieg.
Zwróć uwagę na podeszwę, aby jej przyczepność do podłoża była odpowiednia. Pomoże Ci to uniknąć kontuzji. Warto, aby rozmiar buta pozwalał na ubranie grubszej skarpety. Dzięki temu będzie Ci jeszcze cieplej.
Wybierasz się w trudniejszą trasę? Nawet podeszwa reklamowana jako najbardziej przyczepna na rynku może się okazać niewystarczająca. Dlatego pamiętaj, żeby koniecznie zabrać ze sobą raki.
Omówiliśmy już większe elementy stroju, który sprawdzi się zimą w górach. Nie możemy zapomnieć jednak o mniejszych, ale równie istotnych rzeczach, takich jak rękawice, skarpety, czapka, szalik lub komin.
Czym kierować się podczas wyboru tych elementów? Tym, żeby były ciepłe. Skarpety wełniane ogrzeją Twoje stopy. Rękawiczki wybierz najlepiej jednopalczaste, gdyż Twoje dłonie dłużej utrzymają w nich ciepło.
Rzeczą przydatną do spakowania niezbędnych rzeczy jest plecak. Pozwala on na zabranie ze sobą potrzebnych akcesoriów lub ciepłego posiłku, a jednocześnie nie zajmuje rąk. Plecak dostosuj do charakteru swojej aktywności. Postaraj się dobrać odpowiedni rozmiar, żeby nie dźwigać niepotrzebnie zbyt dużego ciężaru.
Apteczkę warto mieć przy sobie w każdej podróży. Nie inaczej jest podczas spacerowania po górach. Podczas podziwiania majestatycznych szczytów także może dojść do wypadku. Jak wiadomo, dotarcie pomocy na miejsce zdarzenia może być w takiej sytuacji utrudnione. Dlatego nie zapomnij o zabraniu swojej apteczki, w której znajdą się m.in. opatrunki, nożyczki i leki. Nie masz jeszcze apteczki turystycznej? Skompletuj ją samodzielnie lub zakup gotowy, kompletny produkt.
Kije trekkingowe to nie element konieczny, ale z pewnością bardzo pomocny. Nawet w miastach można zaobserwować, że ludzie chętnie z nich korzystają. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kijki pomagają odciążyć nogi, dzięki czemu wędrówka staje się przyjemniejsza. Prawidłowe używanie kijów trekkingowych pozwala zaangażować do pracy różne mięśnie, co ma pozytywny wpływ na organizm.
Dodatkowo w górach kijkami można się podeprzeć, np. kiedy jest ślisko. Może się to okazać pomocne w utrzymaniu równowagi i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa.
Czołówka, czyli latarka czołowa to rzecz, o której wiele osób wędrujących po górach zapomina. Zimą jednak może to mieć przykre konsekwencje, dlatego warto, żebyś miał ją przy sobie. Czemu akurat zimą czołówka jest szczególnie przydatna? Otóż o tej porze roku słońce zachodzi szybciej niż latem, a więc szybciej robi się ciemno.
Zapewne zakładasz, że zdążysz wrócić ze szlaku przed zachodem słońca, ale wystarczy, że doznasz kontuzji lub się zgubisz i powrót się opóźni. Nie ryzykuj i zabierz ze sobą latarkę czołową. Nie waży ona dużo, a zapewni Ci komfort w trudnych warunkach.
Są takie elementy, o których warto pamiętać podczas spacerów po górach, a o których mało się mówi. Pierwszy z nich to towarzysz. Zabierz ze sobą przyjaciela lub inną osobę, której chodzenie po górach sprawia przyjemność, Spędzisz miło czas, a w razie niebezpieczeństwa będziesz miał kogoś, kto udzieli Ci pomocy lub wezwie specjalistów.
Drugą rzeczą, o jakiej powinieneś pamiętać, jest dobry humor. Przygotuj wszystko, o czym przeczytałeś wyżej, uśmiechnij się i ruszaj na szlak!
Przeżyj doskonały wyjazd w Karkonosze z Zaciszem Pod Śmielcem. Dzięki w pełni wyposażonym kuchniom, ciepłemu kominkowi i prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu nasze domki w górach oferują idealną równowagę między komfortem a naturą. Położone na skraju Karkonoskiego Parku Narodowego, nasze domki z kominkiem zapewniają łatwy dostęp do pieszych wędrówek i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Zarezerwuj pobyt już teraz na niezapomniany wypoczynek w górach.