Co robić?

Wizyta w Karkonoszach nie powinna skończyć się tylko na wylegiwaniu się przed kominkiem! Według niektórych źródeł, pierwsza na świecie organizacja przewodników górskich (oraz tragarzy lektyk) została założona w 1817 roku w… tak, tak, w Karkonoszach właśnie! Zwana Doliną Pałaców i Ogrodów Kotlina Jeleniogórska ma największą w Europie ilość pałaców i zamków na km2. Dziesiątki kilometrów szlaków pieszych i rowerowych są na wyciągnięcie ręki (lub raczej nogi), a zaczynają się zaraz za naszym płotem – od naszej bramy do granicy Karkonoskiego Parku Narodowego jest ok 200 metrów. No i oczywiście narty – Szklarska Poręba to ok 12 km samochodem, po następnych 15 będą Państwo w Harrachovie, a jak dodać jeszcze z 25 to będziecie w Spindlerovym Mlynie. A to dopiero początek tego co oferuje nasza okolica. Dla komfortu najmłodszych klientów wypożyczamy bardzo wygodne turystyczne nosidełko (model KOALA firmy Neverland, do 20kg wagi dziecka).
Poniżej garść polecanych przez nas miejsc i pomysłów na wolny czas. Tu ciekawy, poglądowy artykuł.


Miejsca ciekawe –
 Zamek ChojnikSztolnie kopalni uranuPark Miniaturkościółek Wang (nawet wp.pl docenia Wang )tama w PilchowicachGóra Szybowcowa, Sokoliki, Park DinozaurówPark Krajobrazowy „Ostrzyca”Kolorowe JeziorkaZamek FrydlantZamek Czocha i wiele innych.


Dla aktywnych
 – szlaki rowerowe i piesze, trasy narciarskie i snowboardowe Karkonoszy (polskich i czeskich), trasy przygotowane dla nart biegowych w Jakuszycach, Szkoła Górska „Quasar” w Szklarskiej i Karpaczu (parki linowe, paintball i inne ekstrema), stajnia w Goduszynie, skałki Rudaw Janowickich (dla wspinaczy), trasy motocyklowe (polecamy się, bo sami jeździmy 🙂 ), Góra Szybowcowa dla początkujących paralotniarzy, a reszta Kotliny dla zaawansowanych pilotów.

Termy Cieplickie – Już Marysieńka Sobieska przyjeżdżała do Cieplic, by korzystać „z wód”. A teraz Jelenia Góra zaprasza do nowych „Term Cieplickich”. Tylko 10 km w dół i już można się pluskać!


A tutaj nasze propozycje tras pieszych oraz motocyklowo-samochodowych.


Dla artystów
 – plenery fotograficzne lub malarskie (najpiękniejsze kolory to 1 połowa października), muzea i galerie Jeleniej Góry, okoliczne „siedliska” artystyczne – Michałowice, Krobica, Pławna (od dawna zamieszkuje tam na swojej prywatnej farmie znany artysta Dariusz Miliński), Festiwal Teatrów Ulicznych, Gitarą i Piórem (obecnie w 2 konkurencyjnych wersjach – przy okazji, jednym z mieszkańców Jeleniej Góry jest od lat Wojciech Jarociński, jeden z członków zespołu „Wolna Grupa Bukowina”), oraz wiele innych imprez.

Nasze Zacisze może być też świetną bazą wypadową do dalszych wycieczek, zaczynając od Pałacu w Książu (50km), poprzez zawsze popularną Pragę (150km), piękne Drezno (160km) a kończąc na Berlinie (300km).


Jakkolwiek chcieliby Państwo spędzić wolny czas, zawsze chętnie odpowiemy na pytania lub znajdziemy potrzebne informacje – jako tubylcy chętnie posłużymy radą a na Państwa życzenie podzielimy się z Państwem naszymi „specjalnymi” miejscami 😉

A tutaj bardzo dobra mapa do planowania turystycznych wędrówek:

Serwis mapa-turystyczna.pl